وبلاگ

هر آن چیزی که باید درباره رایحه درمانی فنگ شویی یا آرماتراپی بدانید؟

Aromatherapy ORG

رایحه درمانی فنگ‌شویی یا آرماتراپی را یکی از دانش‌های قدیمی می‌دانند که در آن عطر و بویی از عصاره گیاهان به دست می‌آورند و از طریق آن به درمان مشکلات جسمی یا روحی افراد می‌پردازند. امروزه رایحه درمانی یکی از شاخه‌های مهم در علوم پزشکی محسوب می‌شود. در این مطلب سعی داریم شما را با رایحه درمانی فنگ‌شویی و فواید و اثرات آن آشنا کنیم.

Aromatherapy 1

رایحه درمانی فنگ شویی یا آروماتراپی چیست؟

آروماتراپی در فنگ‌شویی به درمان‌های سنتی و تکمیلی برای برطرف شدن مشکلات گفته می‌شود که از گذشته تا به الان مورد استفاده قرار می‌گرفته و قدمت آن ۶ هزار سال است. در فنگ‌شویی از روغن‌های اسانس یا ترکیبات معطر گیاهان برای بهتر شدن حال روحی و جسمی استفاده می‌شود. میان آروماتراپی و فنگ‌شویی یک ارتباط قوی وجود دارد؛ زیرا هر دو برای ایجاد تغییرات مثبت و رفاه در سطح انرژی به کار می‌روند؛ به همین علت رایحه‌ها بخش بسیار مهی از طراحی فنگ‌شویی هستند.

روش های ایجاد آرامش با رایحه درمانی فنگ شویی

روش‌های زیادی برای به دست آوردن حس آرامش توسط رایحه درمانی فنگ‌شویی وجود دارد که در این بخش به توضیح ۸ روش آرامش با آروماتراپی خواهیم پرداخت:

 محیط خود را از شلوغی پاک کنید

به جای پاک‌کننده‌های شیمیایی که یک فنگ‌شویی بد برای سلامتی شما هستند، از پاک‌کننده‌های طبیعی همچون جوش شیرین، سرکه، روغن‌های اسانس طبیعی استفاده کنید. برای ایجاد انرژی معطر در خانه، ابتدا با پاکسازی هوای منزل حس آرامش را ایجاد و شروع کرده سپس پنجره‌ها را باز کنید و اجازه دهید هوای تازه جایگزین هوای داخل خانه شود. اگر آپارتمان شما فاقد پنجره است می‌توانید از گیاهانی مانند: گیاه قاشقی، دراسنا، بوستون فرن و … که هوا را تصفیه می‌کنند، استفاده کنید.

شمع‌‌های خوش‌بو طبیعی

Aromatherapy 2

یکی دیگر از روش‌های مناسب برای ایجاد حس آرامش استفاده از شمع‌های معطر طبیعی است که برای رایحه درمانی در فنگ‌شویی و ایجاد برکت در محیط به کار می‌رود. بهتر است در فضا‌های کوچک مانند: حمام یا اتاق خواب از شمع‌های معطر طبیعی استفاده شود.

اسانس و بخور طبیعی

بخور طبیعی با کیفیت عالی و بالا یکی دیگر از راه‌های دمیدن رایحه خوش‌بو در خانه است. تا جایی که امکان دارد در خانه از بخور طبیعی استفاده کنید و تا مدتی با همان عطر و بو در آن فضا بمانید.

پخش اسپری روغن با اولتراسونیک

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای پخش اسانس به صورت کاملا یکسان و مناسب، استفاده از اولتراسونیک است که به راحتی اسانس در خانه پخش شده و بوی طبیعی در محیط ماندگار خواهد شد.

دارچین و ایجاد حس آرامش با رایحه درمانی فنگ‌شویی

با جوشاندن چوب دارچین می‌توان رایحه‌ای شیرین را به فضای خانه بخشید. می‌توان با افزودن میخک، دانه قهوه، وانیل و پوست پرتقال رایحه‌ای را که مناسب فضای شما باشد، فراهم کنید.

دسته گل اسطوخودوس خشک و دسته گل

کیسه‌های اسطوخودوس خشک را می‌توانید در مکان‌هایی مانند: اتاق خواب، کمد ملافه، دراورهای مختلف کمد قرار دهید. برای ایجاد آرامش کیسه اسطوخودوس را در دست خود فشار داده و رایحه آن را برای تقویت فوری آروماتراپی، استشمام کنید.

شمع در کاسه قهوه یا کاسه گیاهان خشک

Aromatherapy 3

یکی از روش‌های جادویی برای لذت بردن و حس آرامش از رایحه‌های لطیف گیاهان، آن است که شمع را در یک کاسه کوچک با گل و گیاهان خشکی که معطر هستند، قرار دهید.

گیاهان تازه و گل‌دار

گیاهان زیادی مانند: یاسمن، گاردنیا، سنبل و شکوفه‌های درخت لیمو وجود دارند که با وجود آن‌ها رایحه‌ای بسیار زیبا و دلنشین در فضای خانه می‌پیچد. گیاهان تازه نیز راهی برای بهره‌مندی از رایحه‌های قدرتمند است.

رابطه رایحه ها با فنگ شویی چیست؟

رایحه‌های که انسان‌ها به عنوان خوش‌بو‌کننده محیط خانه یا محل کار ار آن استفاده می‌کنند، برای ساختن فضایی دلنشین و اتمسفری مناسب است تا انسان بتواند زمانی که در آن مکان سپری می‌کند برایش پر از حس آرامش باشد. بعضی از رایحه‌ها تاثیر فوق‌العاده‌‌ای بر ما انسان‌ها دارند و انرژیمان را افزایش می‌دهند؛ همچنین آرام‌تر خواهیم شد.

در واقع عطر‌های خاص بر اخلاق، احساسات و عواطف ما تاثیر می‌گذراند و دانستن این موضوع فرد را وارد علم رایحه درمانی می‌کند. در علم فنگ‌شویی بر این باورند که رایحه‌های طبیعی دارای توانایی ذاتی هستند که بر خلق انسان و شناخت خود تاثیر می‌گذارند. به عنوان مثال در فنگ‌شویی لوندر باعث آرامش شده و پونه برای از بین بردن استرس استفاده می‌شود.

اگر برای بهتر شدن حال خود می‌خواهید از فنگ‌شویی کمک بگیرید و با استفاده از رایحه درمانی تمرین را شروع کنید، در اطراف خود هر چیزی را که دوست ندارید تغییر دهید، سپس فضایی که در آن هستید را استشمام و بو کنید اگر از بوی آن راضی نیستید با رایحه مورد علاقه خود حال خود را بهتر کنید. در علم فنگ‌شویی بر این اعتقاد هستند که حال خوب از فضای خوب و خوش‌بو نشات می‌گیرد.

فواید رایحه درمانی فنگ شویی چیست؟

رایحه درمانی فنگ‌شویی یا آروماتراپی فواید بسیاری دارد که در زیر به آن‌ها اشاره خواهد شد:

 1. بهبود هضم غذا
 2. تسکین‌دهنده دردها
 3. درمان سردرد
 4. درمان میگرن
 5. مبارزه با باکتری، ویروس و قارچ
 6. کاهش اثرات جانبی شیمی درمانی
 7. آرامش ذهن و روح
 8. تسکین درد مفاصل
 9. بهبود کیفیت خواب
 10. کاهش استرس و اضطراب
 11. کاهش درد زایمان
 12. بالا بردن ایمنی بدن
 13. مدیریت و کنترل درد

اثرات رایحه درمانی فنگ ‌شویی با روغن های اسانس

رایحه‌های درمانی فنگ‌شویی با روغن‌های اسانس ممکن است. استفاده از روغن‌های اسانس می‌تواند اثرات مطلوبی را در فرد ایجاد کند که در زیر به اثرات این اسانس‌ها اشاره می‌شود:

روغن اسانس ترنج

روغن اسانس ترنج برای دستگاه گوارش و دستگاه اداری بسیار مفید است‌. این روغن اگر با روغن اکالیپتوس ترکیب شود، ممکن است به تسکین مشکلات پوستی در فرد کمک کند؛ همچنین ترکیب این دو روغن با هم به بیماری‌هایی که ناشی از استرس و آبله مرغان است بسیار کمک می‌کند‌.

روغن اسانس فلفل سیاه

روغن اسانس فلفل سیاه، معمولا برای تحریک گردش خون و گرفتگی و کوفتگی عضلات استفاده می‌شود. می‌توان این روغن را با روغن اسانس زنجبیل ترکیب نمود و به منظور کاهش درد آرتروز از آن استفاده کرد. رایحه فلفل سیاه در ترک سیگار نیز موثر است، در سال ۲۰۱۳ از افراد سیگاری که داوطلب بودند درخواست شد تا رایحه روغن فلفل سیاه یا سنبل ختایی را استشمام کنند، نتایج نشان داد که این ۲ روغن هوس سیگار کشیدن در افراد را کاهش می‌دهند.

افرادی که رایحه فلفل سیاه را بو کرده بودند در گلوی خود سوزش احساس کردند که حالت آن مانند زمان سیگار کشیدن است. افرادی که رایحه سنبل ختایی را استشمام کرده بودند همانند زمان سیگار کشیدن احساس آرامش کردند.

روغن اسانس میخک

روغن اسانس میخک، یک مسکن موضعی است که از آن بیشتر برای دندان درد استفاده می‌کنند؛ همچنین از این روغن به عنوان ضد انقباض و تشنج برای جلوگیری از حالت تهوع استفاده می‌شود. از دیگر کارکردهای روغن اسانس میخک جلوگیری از گاز در شکم است، به عبارتی دیگر ضد نفخ به شمار می‌رود. روغن اسانس میخک خواص آنتی اکسیدان، ضد قارچی و ضد میکروبی دارد.

روغن اسانس یاسمن

این روغن اسانس به عنوان یک دارو بسیار مقوی غرایز جنسی توصیف و تعریف شده است، اما شواهد علمی که ثابت کنند روغن اسانس یاسمن در قوای جنسی تاثیر دارد، کم است. طبق تحقیقات انجام شده استشمام بوی یاسمن امواج بتا را افزایش می‌دهد که به هوشیاری فرد مربوط می‌شود. روغن اسانس یاسمن به عنوان یک محرک ممکن است فقط گردش خون در آلت فرد را افزایش دهد.

رایحه موز

در میان ۳ هزار داوطلب که اضافه وزن داشتند، بررسی‌هایی صورت گرفت. این افراد به هنگام گرسنگی رایحه موز یا سیب سبز را استشمام کردند؛ سپس به طور متوسط و بدون هیچ گونه رژیم‌ گرفتن در طی ۶ ماه تقریبا ۲ و نیم کیلوگرم وزن کم کرده بودند؛ بنابراین استشمام برخی از رایحه‌ها هورمون‌هایی را ترشح می‌کند که باعث می‌شود فرد احساس گرسنگی نکند.

روغن اسانس لیمو

روغن اسانس لیمو برای بهتر شدن حال و کمک به تسکین علائم افسردگی و استرس استفاده می‌شود؛ بنابراین اگر علائم افسردگی را در خود مشاهده می‌کنید و از آن رنج می‌برید، یا دائما استرس دارید، می‌توانید برای کاهش این علائم از روغن اسانس لیمو استفاده کنید. در استفاده طولانی مدت از این روغن اسانس، می‌توانید نتایج مثبتی را در خود مشاهده کنید.

روغن اسانس درخت چای

بر اساس گفته‌ها روغن اسانس درخت چای خواص ضد میکروبی و ضد عفونی دارد. این روغن اسانس، بیشتر در شامپو‌ها و محصولات مراقبت از پوست استفاده می‌شود تا آکنه و سوختگی پوست را درمان کند. لازم به ذکر است به هنگام استفاده فقط در دهان مزه شود و هرگز قورت داده نشود؛ زیرا سمی بوده و ممکن است خطراتی را برای بدن شما به وجود آورد.

روغن اسانس ریحان و یاس

روغن اسانس ریحان برای هوشیاری در فرد و کاهش علائم افسردگی استفاده می‌شود؛ همچنین باعث تسکین میگرن و سردرد خواهد شد. ناگفته نماند که در زمان بارداری از روغن اسانس ریحان به هیچ عنوان استفاده نشود. روغن اسانس یاس برای رفع خشم، تسکین افسردگی، افزایش اعتماد به نفس و به عنوان ضد قارچ نیز استفاده می‌شود.

از آن جا که روغن‌های اسانس واکنش‌هایی را در بدن به وجود خواهند آورد، تمام این روغن‌ها برای همه افراد مفید نیستند. گاهی ترکیب شیمیایی موجود در روغن‌های اسانس با داروها ترکیب می‌شود و نتایج نامطلوبی را ایجاد می‌کند؛ بنابراین ممکن است اثر دارو در افراد معمول کاهش یابد یا شرایط سلامتی بیمار را بدتر کند.

Aromatherapy 4

سخن پایانی

همان‌طور که بیان شد رایحه درمانی یکی از راه‌های حس آرامش در علم فنگ‌شویی است. طبق تحقیقات انجام شده در زمینه رایحه درمانی فنگ‌شویی، سعی کنید در طول روز از مواردی که بیان کردیم دو مورد را انتخاب کنید و در محل کار یا منزل از آن استفاده کنید، نتیجه رایحه درمانی فنگ‌شویی را می‌توانید در طی یک هفته مشاهده کنید.

فرکانس بدن شما، افکار شما و دیدگاه شما در طی یک هفته به زندگی متفاوت خواهد شد. اگر به دنبال حس آرامش در زندگی خود هستید، می‌توانید از طریق رایحه درمانی فنگ‌شویی آرامش و احساس خوب را به دست بیاورید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید